Szczelność podstawą energooszczędności
Autor: DOMOTERM SPÓŁKA JAWNA, publikacja: 2015-05-04
Odpowiednio szczelny budynek zapewnia utrzymanie wysokiego komfortu użytkowania i co ważne obniży koszty związanie z jego ogrzewaniem w okresie zimowym i klimatyzowaniem w lecie.
W wielu krajach europejskich wykonanie oceny szczelności budynków jest obowiązkowe, gdyż w przypadku jego braku budynek nie zostanie dopuszczony do użytkowania.W Polsce na chwilę obecną badanie szczelności budynku jest obowiązkowe wyłącznie dla nowo budowanych budynków energooszczędnych i pasywnych, dla których inwestorzy starają się o dofinansowanie z NFOŚiGW. Nie mniej jednak świadomi inwestorzy coraz częściej decydują się na budynek o jak największej szczelności.
Jak tego dokonać?
Niektóre przegrody budynku już z założenia mają odpowiednio szczelną strukturę jak np. zbrojony beton na fundamentach i podłogach czy nawet otynkowane mury. Miejsca, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę to okna wraz z drzwiami i konstrukcja dachu.W przypadku otworów okiennych i drzwiowych, zapewnienie szczelności jest dość proste: odpowiednia pianka montażowa + taśmy systemowe.
Przenosząc się z kolei na dach, zapewnienie 100% szczelności z pozoru wydaje się być bardzo łatwe, jednak praktyka pokazuje, ze wcale tak nie jest! Skomplikowane konstrukcje o „wybujałych” kształtach są prawdziwym wyzwaniem do skutecznego zaizolowania. Jednym ze sposobów na zapewnienie szczelności jest zastosowanie folii paroszczelnej - ale żeby spełniała ona swoje zadanie musi być położona bardzo starannie z zachowaniem ciągłości. Wszystkie połączenia folii wzdłuż łączeń przegród o różnej konstrukcji, jak również kolejnych pasm folii muszą zostać starannie zaklejone odpowiednią taśmą. Nawet miejsca, w których użyto zszywek do przytwierdzenia folii do konstrukcji muszą zostać zaklejone odpowiednią taśmą.
Taka metoda jest bardzo trudna do wykonania (często wymaga wiele poprawek po przeprowadzonych testach szczelności) i dość kosztowna, ze względu na cenę wysokiej jakości taśm klejących, a jej trwałość może budzić wątpliwości.
Rozwiązaniem problemu jest izolacja natryskowa H2Foam kanadyjskiego producenta ICYNENE. Dzięki metodzie natrysku zapewnia ciągłość izolacji i tym samym 100% szczelność wypełniając każdą lukę i zakamarek przegrody dachowej. Izolacja H2Foam ogranicza przepływ powietrza, dlatego sama w sobie stanowi barierę dla powietrza, jednocześnie zapobiegając powstawaniu konwekcji w materiale.
Przy przeprowadzonych próbach ciśnieniowych z zastosowaniem izolacji H2Foam ICYNENE budynki spełniają standardy domów pasywnych n50 < 0,6 h-1 bez zastosowania folii paroszczelnych!
Izolacja H2Foam objęta jest 25 letnią gwarancją producenta. Pamiętajmy, że szczelność konstrukcji budynku ma ogromny wpływ na ilość zużywanej energii i komfort użytkowania budynku!
Opracowano:
Grzegorz Miketiuk
Domoterm S.C. Izolacje Natryskowe